Údržba pneumatik: prodlužte jejich životnost
Pneumatiky mají zásadní význam pro vaši bezpečnost při jízdě. Všechny pneumatiky stárnou a opotřebovávají se, ale správnou údržbou můžete jejich životnost prodloužit. Při správné údržbě a přiměřeném stylu řízení dojedete na vašich pneumatikách daleko.
Jak mi servis First Stop pomůže při údržbě pneumatik?
Běhoun pneumatiky: výměna pneumatik
Pneumatika má v dezénu běhounu značku, která ukazuje nejmenší zákonem stanovenou hloubku (1,6 mm). O výměně pneumatik byste však měli uvažovat už tehdy, když hloubka dezénu pneumatiky klesne pod 3 mm. Je to v zájmu bezpečné jízdy na mokré silnici. Zimní pneumatiky musejí mít hloubku dezénu nejméně 4 mm.
Pneumatiky si vždy nechejte namontovat od odborníka. Nesprávná montáž pneumatik může vést k defektu, špatnému ovládání vozidla nebo rychlému opotřebení běhounu.
Volba správných pneumatik
Odborný pracovník servisu First Stop vám poradí, jaké pneumatiky jsou pro váš vůz a vaše potřeby nejlepší. Dbejte na to, abyste na svém vozidle neměli namontované různé druhy pneumatik.
Vzájemná záměna pneumatik
V zájmu rovnoměrného opotřebení běhounu se po najetí každých 10 000 až 15 000 doporučuje zaměnit stávající pneumatiky na vozidle, a to i když nevykazují žádné viditelné známky opotřebení. Záměny se provádí křížem. Záměnu lze provést na každém vozidle s pohonem předních nebo zadních
U vozidel s pohonem všech čtyř kol je nejlepší provést křížovou záměnu všech čtyř kol.
Jestliže máte pneumatiky s jednosměrným běhounem, vždy je z přední osy přemístěte na zadní osu.
Vyvážení kol a pneumatik
Nadměrné vibrace způsobují nepravidelné opotřebené pneumatiky. V servisu First Stop tyto vibrace odstraní vyvážením kol. Vyvážení je třeba provést při každé montáži nových pneumatik nebo při sejmutí pneumatik z ráfku.
Opravy pneumatik
V některých případech není třeba montovat nové pneumatiky, ale stačí jen opravit ty staré. Nezapomeňte, že pneumatika zvnějšku někdy vypadá jen mírně poškozená, ale uvnitř může být poškozená značně. Odborní pracovníci servisu First Stop absolvovali specializované školení, a poskytnou vám nejlepší a nejbezpečnější řešení.
Co mohu udělat sám/sama?
- Nepoužívejte staré pneumatiky
Staré pneumatiky mohou mít v důsledku působení ozónu (ze slunečního svitu a dalších zdrojů) v dezénu běhounu nebo v bočnici trhliny a praskliny. Doporučuje se nepoužívat pneumatiky starší šesti let a u pneumatik, které jsou starší deseti let, se poradit s odborníkem. Datum výroby najdete vyznačené u symbolu DOT na bočnici pneumatiky. Poslední tři (před rokem 2000) nebo čtyři (po roce 2000) číslice označují týden a rok výroby pneumatiky. Například číslo 375 znamená, že pneumatika byla vyrobená v 37. týdnu roku 1995, zatímco 1209 znamená, že byla vyrobená ve 12. týdnu roku 2009.
- Tlak v pneumatikách kontrolujte každý měsíc
Nahuštěním pneumatik na správný tlak předejdete jejich opotřebování a ušetříte palivo. Tlak v pneumatikách kontrolujte každé 3–4 týdny, vždy v případě když nejsou pneumatiky zahřáté. Naměřenou hodnotu srovnejte s doporučeným tlakem pro váš typ vozidla. Při velkém zatížení vozidla nezapomeňte pneumatiky nahustit na vyšší tlak. Další informace o tlaku v pneumatikách.
- Pneumatiky kontrolujte
Snažte se pneumatiky pravidelně kontrolovat, i když to není snadné. Jakmile zjistíte řezy, praskliny nebo vyboulení bočnice, je lepší vyhledat pomoc v pneuservisu First Stop.
- Přizpůsobte svůj styl jízdy
Když prudce brzdíte a přidáváte plyn, pneumatiky se opotřebovávají rychleji než při plynulém způsobu jízdy. Parkujte opatrně: tím omezíte poškození bočnice o obrubník. Konzervativní způsob jízdy a parkování prodlouží životnost vašich pneumatik.